کمی مهربان باشیم

...

...

اینکه روزه می گیریم فقط نخوردن نیست و چه و چه، یکسری حرف های تکراریست که همه ی ما خیلی خوب بلدیم، اینکه به فرمان خدای مهربان روزه می گیریم یعنی به حرمت آن، دروغ نمی گوییم، تهمت نمی زنیم، در مورد چیزی که نمی دانیم حرف نمی زنیم، دل نمی شکنیم، کم فروشی نمی کنیم و تظاهر نمی کنیم و ... . در عوض صبر می کنیم، محبت می کنیم، دلی را بدست می آوریم، لبخند را روی لب ها می کاریم و ... .

یک عده بنابر اعتقادات خاص خودشان روزه می گیرند و یک عده ی دیگر هم بنا به دلایلی نه. اما این درست نیست بخواهی برای دلایل خاص خودت در جمعی که شاید حتی یک نفر روزه دار است چیزی بخوری. درست است کسی که روزه دارد نباید با دیدن چنین صحنه ای دلش غنج برود اما اگر یک دختربچه ی معتقد تازه به سن تکلیف رسیده باشد از لحاظ اخلاقی کار درستی نیست.

من نه یک معلم اخلاقم، نه اینکه آنقدر خوب هستم که بخواهم از این حرف ها بزنم اما از بعضی صحنه ها دل آدم می گیرد ... اینکه یک روزه دار را ببینی که راحت دروغ می گوید یا بی روزه ای را ببینی که جلوی بچه ای چیزی می خورد هر دو این کارها اصلا" قشنگ نیست.

...

 

 

+ راستش من بلد نیستم در مورد این مسائل بنویسم، گفتنش برایم ساده تر استتا نوشتن، وقتی می نویسی فقط کلمه است و هزار برداشت درست و نادرست، اما وقتی می گویی می توانی از چشمانت هم کمک بگیری از آن لحن آرام و دوست داشتنی که خدا به بنده اش داده تا به طرف مقابلت بگویی این کلمات، شمشیر از جلو بستن نیست، حرف های دوستانه است.

+ با تمام احترامی که برای هر دو گروه بالا قائلم می دونم کوچکتر از این حرف ها هستم.

+ جدا از ماه مبارک رمضان، وقتی چیزی می خوری بعد چشمان کودکی را می بینی که نگاهت می کند آن لحظه احساس می کنی داری زهر می خوری. خواستن بچه، شرمندگی مادر، شکستن پدر تراژدی تلخ بعضی از زندگی هاست :(

+ کمی مهربان باشیم :)

/ 2 نظر / 34 بازدید
مونا

گاهی یادمون میره روزه برای ، روزه نگه داشتن نفسه . مثه همیشه قشنگ نوشته بودی عزیزم[قلب]

نیلوفری

اگه حرمت ها رو رعایت نکنیم کم کم خیلی زود ارزش ها و ضد ارزش هامون جابجا می شن بی اونکه بفهمیم